Oświadczenie PIT-2 stanowi kompleksowy dokument do celu wyliczenia należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i zawiera informacje dotyczące wszelkich odliczeń i ulg podatkowych, do których pracownik może być uprawniony. Jest to wniosek dobrowolny, a podatnik jest uprawniony do skorzystania ze wszystkich przysługujących mu uprawnień w rozliczeniu rocznym.

Formularz nie jest dokumentem obowiązkowym, zakład pracy może posługiwać się dokumentami wewnętrznymi.

Oświadczenia zawarte w PIT-2 powinny być zastosowane przed naliczeniem pierwszej zaliczki na podatek. Dokument ten składa się raz i nie ma potrzeby składania go ponownie, jeżeli dane w formularzu nie uległy zmianie. Złożone oświadczenie jest ważne dopóki nie zostanie odwołane przez pracownika, wyjątkiem jest wniosek o niepobieranie zaliczek, gdyż dotyczy on jedynie jednego roku podatkowego.

Kwota zmniejszająca podatek (część C i D)

Kwota wolna od podatku jest elementem państwowej polityki socjalnej i obok płacy minimalnej ma pozwolić na zapewnienie wszystkim obywatelom minimum egzystencji. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 30 000,00 PLN. Oznacza to, że niezależnie od uzyskanych w danym roku dochodów, podatnik jest zwolniony z odprowadzania zaliczki na podatek od dochodu w tej wysokości.

Miesięczna kwota zmniejszająca podatek wynosi 300,00 PLN, jest to 12% z kwoty wolnej od podatku. Pracodawca obniża naliczoną zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę z oświadczenia złożonego przez pracownika. W przypadku osób zatrudnionych u kilku pracodawców kwotę zmniejszającą można podzielić między maksymalnie 3 płatników:

  • 1/12 kwoty zmniejszającej podatek – 300,00 PLN (jeden płatnik);
  • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek – 150,00 PLN (dwóch płatników);
  • 1/36 kwoty zmniejszającej podatek – 100,00 PLN (trzech płatników).

Część D wypełniają osoby uzyskujące dochody ze spółdzielni zajmujących się produkcją rolną lub od organów egzekucyjnych wypłacających należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych.

Preferencyjne opodatkowanie dochodów (część E)

Obecny wzór PIT-2 zawiera oświadczenie o zamiarze opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem lub jako samotny rodzic, gdy:

  • małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów i dochody pracownika nie przekroczą 120 000,00 PLN wówczas zastosowana będzie 12% stawka podatku i dwukrotna kwota zmniejszająca podatek;
  • łączne dochody pracownika i jego małżonka lub dziecka nie przekroczą 120 000,00 PLN wówczas zastosowana będzie 12% stawka podatku i jedna kwota zmniejszająca podatek przy obliczaniu należnej zaliczki na podatek dochodowy.

Koszty uzyskania przychodu (część F)

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Podwyższone koszty uzyskania przychodu przysługują pracownikom, którzy zamieszkują poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i nie otrzymują dodatku za rozłąkę.

Ulgi od podatku dochodowego (część G)

Suma przychodów objęta ulgą od podatku dochodowego nie może przekroczyć 85 528,00 PLN w danym roku podatkowym.

Ulga na powrót

Ulga ta uprawnia do zwolnienia od podatków przychodów w kwocie nieprzekraczającej 85 528,00 PLN oraz może być stosowana przez cztery kolejno następujące lata.

Mogą z niej skorzystać osoby, które spełniły poniższe warunki:

  • w wyniku przeniesienia miejsca zamieszkania na terytorium Polski po 31 grudnia 2021 r., stały się polskim rezydentem podatkowym;
  • gdy nie miały miejsca zamieszkania na terytorium Polski w okresie obejmującym:
    • trzy lata kalendarzowe poprzedzające bezpośrednio rok, w którym zmieniły miejsce zamieszkania na terytorium Polski;
    • okres od początku roku, w którym zmieniły miejsce zamieszkania na terytorium Polski, do dnia poprzedzającego dzień, w którym zmieniły miejsce zamieszkania na terytorium Polski;
  • posiadają obywatelstwo polskie, Kartę Polaka lub obywatelstwo, innego niż Polska, państwa członkowskiego Unii Europejskiej bądź państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, lub miały miejsce zamieszkania nieprzerwanie:
    • co najmniej przez trzyletni okres w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Republice Chile, Państwie Izrael, Japonii, Kanadzie, Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Republice Korei, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki;
    • na terytorium Polski przez co najmniej 5 lat kalendarzowych poprzedzających trzyletni okres;
  • posiadają certyfikat rezydencji lub inny dowód dokumentujący miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w okresie niezbędnym do ustalenia prawa do tego zwolnienia;
  • oraz nie korzystały wcześniej z tego zwolnienia.

Ulga dla rodzin 4+

Skorzystać z niej może każdy podatnik wychowujący przynajmniej czworo dzieci. Ustawa obejmuje rodziców biologicznych, opiekunów prawnych, rodziców zastępczych. W przypadku pełnoletnich, uczących się dzieci z ulgi skorzystać mogą podatnicy, którzy wykonywali ciążący na nich obowiązek alimentacyjny albo sprawowali funkcję rodziny zastępczej. Ulga polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85 528,00 PLN w danym roku podatkowym.

W przypadku dzieci pełnoletnich, do ukończenia 25. roku życia, które się uczą lub studiują wymagane jest również spełnienie dodatkowych warunków ustawowych np. limity dochodów osiąganych przez pełnoletnie, uczące się dziecko w łącznej wysokości nieprzekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej.

Ulga dla pracujących seniorów

Mogą z niej skorzystać kobiety powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia, którzy mimo nabycia prawa do emerytury lub renty nie otrzymują świadczeń z ich tytułów i pozostają aktywni zawodowo, pod warunkiem, że przychody te są objęte składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Żeby zastosować ulgę, pracownik musi złożyć oświadczenie.

Ulga dla młodych

Dotyczy osób które w momencie uzyskania przychodów nie ukończyły 26. roku życia i ich dochody nie przekroczyły kwoty 85 528,00 PLN w danym roku podatkowym. Ulga ta działa z mocy ustawy i podatnik nie musi składać wniosku o jej zastosowanie. Za dzień ukończenia 26. roku życia uznaje się dzień 26. urodzin, co oznacza, że przychody uzyskane po tym dniu nie są już objęte ulgą, nawet jeżeli przysługują za okres poprzedzający dzień urodzin. Młody podatnik ma również możliwość zrezygnowania z tej ulgi w przypadku gdy np. osiąga przychody z więcej niż jednego źródła.

Prawa autorskie – 50% KUP

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownikom przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodu za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego. Koszty autorskie przysługują pracownikom, którzy w ramach zatrudnienia tworzą np. utwór lub program komputerowy do którego przysługują mu prawa autorskie.

Limit kosztów autorskich wynosi 120 000,00 PLN rocznie.  Osoby korzystające ze zwolnienia PIT dla młodych mogą jednocześnie korzystać z 50% kosztów autorskich, jeżeli suma kosztów autorskich oraz dochodów objętych ulgą nie przekracza kwoty 85 528,00 PLN w roku podatkowym.

Wniosek o niepobieranie zaliczek w roku podatkowym (część J)

Dotyczy osób, które przewidują, że uzyskane przez nich dochody podlegające opodatkowaniu nie przekroczą kwoty 30 000,00 PLN w danym roku podatkowym. Oświadczenie to należy składać co roku.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, zachęcamy do śledzenia pozostałych wpisów na blogu oraz do kontaktu z naszymi ekspertami.