Jak poprawnie korygować składki PPK na listach płac? Zdarza się, że w wyniku błędu pracownik zostanie zgłoszony do PPK, pomimo złożonej wcześniej deklaracji rezygnacji. Są też sytuacje, gdy pomimo braku rezygnacji pracownik nie zostaje zgłoszony do PPK. Co w sytuacji, gdy pracownik złoży deklaracje rezygnacji już po naliczeniu listy płac? Jak dokonać korekty PPK, gdy dokonujemy korekty wynagrodzenia? Odpowiedzi, jak należy postąpić w takich sytuacjach, znajdują się poniżej.

Pracownik zostaje zgłoszony do PPK, pomimo złożonej wcześniej rezygnacji.

Jeżeli pracodawca zgłosi pracownika do PPK pomimo tego, że wcześniej została złożona przez pracownika deklaracja rezygnacji to sposób skorygowania tego błędu będzie zależny od momentu jego wykrycia. Jeżeli błąd zostanie ujawniony przed przekazaniem składek do instytucji PPK, należy skorygować listę płac i zwrócić pracownikowi składkę. Jeżeli jednak składki zostaną już przekazane należy zwrócić się do instytucji finansowej o zwrot nienależnie dokonanych wpłat. Instytucja Finansowa dokonuje zwrotu składek na rachunek pracownika lub jeżeli nie posiada nr rachunku pracownika, na rachunek pracodawcy. Następnie pracodawca powinien w ciągu 5 dni roboczych przekazać kwotę pracownikowi.

Pracownik nie został zgłoszony mimo, że nie złożył rezygnacji. 

Gdy pracodawca nie zgłosi pracownika do PPK, pomimo tego, że miał taki obowiązek nie sporządza się w tej sytuacji korekt list płac. Pracodawca nie może naliczać i pobierać zaległych wpłat do PPK. Szkoda, która powstała w związku z niedokonaniem wpłat powinna zostać zrekompensowana uczestnikowi PPK na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego. Tzn. należy zrekompensować pracownikowi straty, których doznał w wyniku błędu. Należy uwzględnić m.in. wpłaty od pracodawcy do PPK plus ewentualny zysk, który mógłby zostać wypracowany, gdyby składki zostały przekazane. Naprawienie szkody obejmuje straty, które poniósł uczestnik oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody.

Złożenie rezygnacji po naliczeniu listy płac

Jeżeli, pracownik złoży deklarację rezygnacji to od tego momentu nie należy naliczać i przekazywać składek do instytucji PPK. Jeżeli deklaracja rezygnacji zostanie złożona po wypłaceniu listy płac, ale przed przekazaniem wpłat do PPK, pracodawca powinien skorygować listę płac i zwrócić pobrane z wynagrodzenia składki PPK. Natomiast, jeśli rezygnacja zostanie złożona po przekazaniu wpłat do PPK nie należy korygować listy płac tylko uwzględnić rezygnację od kolejnej listy płac.

Korekta wynagrodzenia a korekta składek PPK

Konieczność sporządzenia korekty wynagrodzenia budzi wątpliwości związane z korektami składek PPK. Korekt wpłat PPK dokonuje się na zasadzie bilansowania.

W przypadku, gdy wpłaty PPK zostały obliczone od zaniżonej lub zawyżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, w miesiącu wykonywania korekty oblicza się te wpłaty od podstawy wymiaru składek odpowiednio podwyższonej lub zaniżonej.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, zachęcamy do śledzenia pozostałych wpisów na blogu oraz do kontaktu z naszymi ekspertami.