21 września b.r. ukazała się długo oczekiwana interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów potwierdzająca, że paliwo zużywane w samochodzie służbowym, wykorzystywanym do celów prywatnych, nie jest dodatkowym przychodem pracownika.
W 2015 r. do Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały wprowadzone zapisy (art. 12 ustępy 2a-2c) określające, że w przypadku udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych wartość przychodu ustala się w wysokości:
- 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
- 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
Od momentu wprowadzenia ww. przepisów toczył się spór pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami i sądami czy określone ryczałtowo kwoty zawierają wartość zużywanej benzyny.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydawał interpretacje, w których stwierdzał, że wskazane w ustawie kwoty obejmują koszty użytkowania samochodu typu ubezpieczenie, czy przeglądy, ale z wyłączeniem paliwa, które należy traktować jako odrębny przychód.
Odmienne zdanie prezentowali pracodawcy, którzy uzyskiwali korzystne dla siebie wyroki w przypadku wniesienia odwołania do sądów administracyjnych.
Interpretacja Ministerstwa Finansów
Wydana właśnie interpretacja MF potwierdza ukształtowaną jednolitą linię orzeczniczą sądów. Czytamy w niej:
„W zakresie interpretacji art. 12 ust. 2a ustawy PIT, należy stwierdzić, że ryczałtowo określona w tym przepisie wartość nieodpłatnego świadczenia obejmuje ponoszone przez pracodawcę koszty związane z utrzymaniem i ogólnym użytkowaniem samochodu, przykładowo takie jak: paliwo, ubezpieczenie, wymiana opon, bieżące naprawy, okresowe przeglądy, które zakład pracy – jako właściciel samochodu – musi ponieść, aby samochód był sprawny i mógł uczestniczyć w ruchu drogowym.
Używanie tak udostępnionego samochodu czasami wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty parkingowe, czy opłaty za przejazdy autostradą, które nie mogą być uznawane za świadczenia objęte kwotą określoną w art. 12 ust. 2a ustawy PIT.”
Cieszy, że Ministerstwo zdecydowało się w końcu wydać objaśnienie, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników przyczyniając się tym samym do poprawy warunków prowadzenia biznesu w Polsce.
Więcej na www.mazars.pl