Dni wolne na poszukiwanie pracy

Poszukiwanie nowej pracy to wyzwanie, które wymaga czasu i zaangażowania. Szukanie ofert, przygotowanie CV oraz uczestniczenie w rozmowach rekrutacyjnych jest procesem czasochłonnym. W Polsce,  pracownicy mają prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Za pomocą tego uprawnienia ustawodawca zapewnia więcej czasu na znalezienie nowej pracy. W jakich okolicznościach przysługują dni wolne i na co możemy liczyć? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Komu przysługuje?

Dni wolne nie przysługują każdemu pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Warunkiem ich udzielenia jest wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracodawcę. Pracownik, który z własnej inicjatywy wypowiedział umowę o pracę, nie ma do nich prawa. W przypadku wypowiedzenia zmieniającego, gdy pracownik odmówił przyjęcia proponowanych warunków pracy lub płacy, stosuje się przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę. Dlatego również w takiej sytuacji pracownik ma prawo do wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia.

Ile dni?

Liczba dni wolnych nie zależy od rodzaju umowy, a od długości okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługuje:

  • 2 dni, gdy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie lub 1 miesiąc,
  • 3 dni, gdy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, a także gdy został skrócony na podstawie art. 361 § 1 (ogłoszenie upadłości lub likwidacji albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników).

Wymiar zwolnienia jest podany w dniach roboczych. Zgodnie z nazwą zwolnienia są to dni, dlatego zwolnienia udziela się w pełnych dniach i nie można go podzielić na godziny. Pracownik nie musi wykorzystać wszystkich dni z rzędu.

W przypadku niewykorzystania dni wolnych pracownikowi nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Czy są płatne?

Za dni wolne na poszukiwanie pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wynagrodzenie oblicza się zgodnie z § 5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. Zgodnie z tym przepisem, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Czy pracodawca może odmówić?

Ustawodawca używa zwrotu „poszukiwanie pracy”, jednak nie wskazuje jego definicji. Pracodawca nie ma możliwości sprawdzenia celowości wykorzystania zwolnienia, a pracownik nie musi informować o tym, jak wykorzysta dni wolne, dlatego co do zasady, pracodawca powinien uwzględnić interes pracownika i zaakceptować wniosek. Co w sytuacji, gdy pracownik znalazł już pracę, a nie wykorzystał wszystkich dni wolnych? Nie ma uregulowań w tym zakresie i pojawiają się odmienne opinie. Jedni stoją na stanowisku, że pracodawca ma prawo odmówić udzielenia dni wolnych, a drudzy, że znalezienie pracy nie wyklucza dalszych poszukiwań innych ofert i dni wolne nadal przysługują.

Podsumowanie

Dni wolne na poszukiwanie pracy to istotne wsparcie dla pracowników w okresie wypowiedzenia. Pozwalają one na aktywne poszukiwanie nowego zatrudnienia bez obawy o utratę wynagrodzenia. Zrozumienie tych praw i umiejętne ich wykorzystanie może znacznie ułatwić przejście przez proces zmiany pracy i znalezienie nowego miejsca zatrudnienia.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, zachęcamy do śledzenia pozostałych wpisów na blogu oraz do kontaktu z naszymi ekspertami.