Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych: uregulowania prawne w zakresie tworzenia i rezygnacji
Kadry i płace | 21 września 2020
Aby wyrównać szanse i wesprzeć mniej zamożnych pracowników, pracodawca może utworzyć w firmie Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Jest to fundusz celowy, z którego środki przeznacza się na pomoc socjalną dla pracowników (np. zapomogi losowe, pomoc finansową dla osób uprawnionych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz zwrotną lub bezzwrotną pomoc na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową).
Dla kogo wsparcie?
Pomoc z Funduszu ma być skierowana do pracowników i osób uprawnionych o najniższych dochodach, i skutkować ma złagodzeniem różnic w poziomie życia. Beneficjentami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są więc najczęściej rodziny wielodzietne, samotni rodzice, emeryci czy renciści, chorujący pracownicy.
Kodeks Pracy, w art. 771, reguluje przyznawanie wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń związanych z pracą, do których należy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Pozostałe przepisy określające fundusz socjalny w firmie, można znaleźć w Ustawie.
Zasady tworzenia oraz funkcjonowania ZFŚS określa natomiast Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W tym roku na naszym blogu pojawił się już temat ZFŚS, ale w kontekście zawieszenia aktów prawa wewnętrznego w związku z pandemią.
Wysokość świadczeń
Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz mogą wydatkować z niego wyłącznie na działalność socjalną wskazaną w Ustawie o ZFŚS. Przy czym dla zróżnicowania wysokości tej pomocy należy stosować tzw. kryterium socjalne.
W art. 8. 1. Ustawy wskazano, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Oznacza to, że wysokość świadczeń nie może być jednakowa dla wszystkich pracowników (bo trudno sobie wyobrazić, że wszyscy mają identyczną sytuację materialną i takie same potrzeby). Nie można też uzależniać wysokości wypłat od np. stażu pracy.
Tworzenie ZFŚS
Nie wszyscy pracodawcy mają obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a co za tym idzie – dokonywania odpisów. Zapomogi mogą być także wypłacane ze środków obrotowych pracodawcy, na podstawie dobrowolnej decyzji pracodawcy. Wypłata zapomogi może także wynikać z wewnątrzzakładowych uregulowań obowiązujących u danego pracodawcy.
Kto natomiast tworzy ZFŚS?
Pracodawcy publiczni – pracodawcy, którzy działają w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych: pracodawcy jednostek państwowych (np. państwowych uczelni wyższych, przedsiębiorstw państwowych, centralnych urzędów) jak i samorządowych (np. spółek komunalnych, szkół samorządowych). Ustawa wyraźnie nakłada na nich obowiązek tworzenia funduszu, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników i nie przewiduje możliwości żadnych wyjątków, zarówno w kwestii samego tworzenia ZFŚS jak i wysokości odpisu na ten fundusz.
Duzi pracodawcy niepubliczni – zatrudniający, według stanu na 1 stycznia danego roku, co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Ustawa nie mówi o 50 pracownikach w sensie osobowym, lecz o 50 pełnych etatach. Decydującym dla określenia liczby pracowników z punktu widzenia obowiązku tworzenia ZFŚS jest każdorazowo dzień 1 stycznia. Zmiana zatrudnienia w ciągu roku nie powoduje zmiany sytuacji pracodawcy.
Mali pracodawcy niepubliczni – zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 pracowników i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, z wyjątkiem pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, mogą:
tworzyć fundusz do wysokości i na zasadach określonych w ustawie lub
wypłacać świadczenie urlopowe.
Rezygnacja z tworzenia ZFŚS
Ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych uzależnia możliwość nietworzenia Funduszu od dopełnienia określonych formalności. Forma rezygnacji zależy od tego czy w zakładzie pracy obowiązuje układ zbiorowy pracy czy regulamin wynagradzania.
Obowiązek pracodawcy w zakresie tworzenia funduszu zależy od tego do jakiej grupy pracodawców zalicza się dany podmiot. Jeżeli pracodawcą jest jednostka budżetowa, to nie może zrezygnować z tworzenia funduszu, a ponadto ma obowiązek tworzenia funduszu niezależnie od ilości osób zatrudnionych.
Na podstawie art. 4 ustawy o ZFŚS pracodawcy w drodze regulacji wewnątrzzakładowych mogą postanawiać o:
rezygnacji z tworzenia funduszu,
zaprzestaniu tworzenia funduszu przez określony czas,
ukształtowaniu odmiennych odpisów na fundusz niż określone w ustawie (niższych lub wyższych).
W tabeli zaprezentowano różne formy prawne rezygnacji z tworzenia ZFŚS:
Do kiedy obowiązuje informacja o nietworzeniu ZFŚS
Informacja w sprawie nietworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i niewypłacania świadczenia urlopowego jest wiążąca tylko w danym roku. Jeżeli pracodawca będzie chciał zrezygnować z tworzenia ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego w kolejnych latach, w każdym roku musi ponownie przekazywać pracownikom stosowną informację w terminie do 31 stycznia danego roku.
Artykuł ten jest jednym z serii artykułów o ZFŚS. Przedstawiono w nim zasady tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Specjalnych. Kolejne treści dotyczyć będą uprawnień do korzystania z ZFŚS, uregulowań RODO oraz zagadnień związanych z zawieszeniem funkcjonowania ZFŚS z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej w następstwie koronawirusa.
Zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
Pracownicy, którzy posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, mają dostęp do różnorodnych form wsparcia, które pomagają im w poprawie stanu zdrowia i umożliwiają powrót do pełnej sprawności zawodowej. Jednym z kluczowych elementów tej pomocy są zwolnienia od pracy, które pozwalają na uczestnictwo w rehabilitacji, zabiegach leczniczych czy innych usprawnieniach – wszystko to bez […]
Dodatkowy urlop macierzyński
Od 19 marca 2025 roku rodzice wcześniaków i dzieci hospitalizowanych mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wyjaśniamy, komu przysługuje to prawo i jakie warunki należy spełnić.
Zasady rozwiązania stosunku pracy
Rozwiązanie umowy o pracę jest jednym z kluczowych elementów stosunku pracy, który wpływa zarówno na pracownika, jak i pracodawcę. Proces ten podlega regulacjom prawnym, zawartym w Kodeksie pracy, a sposób zakończenia umowy może zależeć od czynników, takich jak rodzaj umowy czy czas trwania zatrudnienia. Poniżej znajdują się szczegółowe zasady, które regulują kwestie rozwiązania umowy o […]
Zwolnienie lekarskie z kodem „C”
Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z kodem „C”. Co to oznacza? Jaki ma wpływ na wypłatę świadczenia chorobowego? Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ustawy zasiłkowej), kod literowy „C” w zwolnieniu lekarskim oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu. Natomiast z art. […]
Zmiana płci pracownika w trakcie trwania zatrudnienia
Kwestia zmiany płci przez pracownika w okresie zatrudnienia nakłada na pracodawcę szereg obowiązków i formalności. Jak ich realizacja wygląda od strony praktycznej? Temat transpłciowości zyskuje coraz większą obecność w przestrzeni publicznej, stając się istotnym zagadnieniem nie tylko w mediach i kulturze popularnej, ale także w debacie oraz środowiskach zawodowych. Część osób transpłciowych podejmuje decyzję o […]
Umowa o pełnienie funkcji rodziny zastępczej a praca zarobkowa
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej to duża odpowiedzialność, zarówno społeczna, prawna jak i finansowa. Pod kątem kadrowo-płacowym, w wielu przypadkach osoby pełniące funkcje rodziny zastępczej mogą napotykać ograniczenia dotyczące możliwości podejmowania pracy. Wszelkie zasady i formy sprawowania pieczy zastępczej, a także finansowania zostały uregulowane w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i […]
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, a odszkodowanie
Z uwagi na aktualną sytuację rynkową związaną z dużą konkurencją między przedsiębiorstwami, ochroną interesów pracodawcy oraz dbałością o to, aby nie zostały upublicznione ważne i poufne informacje dotyczące zakładu pracy, takie jak wiedza technologiczna czy dane ekonomiczne jest to szczególnie uzasadnione, aby podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Umowa o […]
Odprawy
Prawo do odpraw stanowi równie istotny element prawa pracy, jak prawo do wynagrodzenia. Gwarantuje pracownikom wsparcie finansowe w różnych sytuacjach życiowych, takich jak przejście na emeryturę, utrata zdolności do pracy, zwolnienie z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy, śmierć pracownika czy powołanie do służby wojskowej. Poniższy artykuł omawia cztery rodzaje odpraw: emerytalną lub rentową, z […]
Nieobecności pracowników w czasie powodzi. Z jakich uprawnień może skorzystać pracownik? Jakie obowiązki ma pracodawca?
Powódź, z którą mierzy się obecnie wiele regionów południowej i zachodniej Polski jest kataklizmem niosącym za sobą przede wszystkim konsekwencje zagrażające zdrowiu, życiu oraz finansom osób bezpośrednio dotkniętych jej skutkami. Wywiera ona także istotny wpływ na inne dziedziny życia, jak choćby te związane ze świadczeniem pracy w obliczu klęski żywiołowej. W tym trudnym czasie warto […]
PIT-2 bez tajemnic
Oświadczenie PIT-2 stanowi kompleksowy dokument do celu wyliczenia należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i zawiera informacje dotyczące wszelkich odliczeń i ulg podatkowych, do których pracownik może być uprawniony. Jest to wniosek dobrowolny, a podatnik jest uprawniony do skorzystania ze wszystkich przysługujących mu uprawnień w rozliczeniu rocznym. Formularz nie jest dokumentem obowiązkowym, zakład […]
Copyright 2020 - Mazars
Ta strona używa plików cookie.
Niektóre z tych plików są niezbędne, a inne pomagają nam analizować ruch na stronie, wyświetlać reklamy i zapewniać dostosowane do Twoich potrzeb doświadczenia.
Aby uzyskać więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas plików cookie, zapoznaj się z naszą polityką prywatności